Malowanie Poznań

Tapetowanie

W przypadku odnawiania wizerunku wnętrza mieszkania wiele osób zastanawia się nad wyborem materiału kryjącego ściany. Do wyboru mamy tutaj farbę lub tapetę. I to właśnie ta druga ewentualność wydaje się szczególnie atrakcyjna z estetycznego punktu widzenia.

Tapeta to nie tylko możliwość przyozdobienia ściany dużym, wyrazistym wzorem, ale też tłoczonymi nierównościami i brakiem problemów z utrzymaniem czystości. Wybierając odpowiednią tapetę można zastosować wersję papierową, tekstylną, winylową, a nawet uszytą z włókna szklanego. Dodatkowo można do każdego z tych rodzajów dokupić paski ozdobne w najróżniejszych kształtach i o różnych wielkościach. Dodatkowo tapety można też malować, co jest oczywiście opcją nie do pogardzenia. Istotną kwestią jest fakt, że układanie tapet w dzisiejszych czasach możliwe jest również w kuchni, czy łazience. Co prawda są w tym przypadku potrzebne tapety wyspecjalizowane pod tym kątem, jednakże oczywiście jest możliwe ułożenie ich w taki sposób, by były trwałe i atrakcyjne wizualnie.
Przyklejanie tapet najskuteczniejsze jest w temperaturze między piętnaście a osiemnaście stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać o dokładnym zaszpachlowaniu wszelkich ubytków w ścianie przed przystąpieniem do układania tapety. Każda większa dziura, nierówność, czy pęknięcie powinno również zostać przeszlifowane za pomocą papieru ściernego. Ściana musi być czysta – umyta za pomocą wody wzmocnionej detergentem, albo odpowiedniego płynu służącego myciu ścian. Usunięcie wszelkiego rodzaju plam i śladów po starych tapetach również jest konieczne. Warto pokryć podłoże klejem do tapet albo preparatem do gruntowania na dzień przed planowanym kładzeniem tapety.